රනිල් වික්‍රමසිංහ ජනාධිපතිතුමාගේ නායකත්වයෙන් රට තුළ ක්‍රියාත්මක වන ව්‍යාපෘති විශිෂ්ටයි

0
  • විදේශ කටයුතු නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය ෂුන්සුකේ ටකී නැගෙනහිර ආණ්ඩුකාර සෙන්තිල් තොණ්ඩමන් මහතා වෙත දන්වයි

ශ්‍රී ලංකාව සහ ජපානය අතර මිත්‍රත්වය තවදුරටත් ශක්තිමත් කර ගැනීම සම්බන්ධයෙන් විදේශ කටයුතු නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය Shunsuke Takei සහ නැගෙනහිර පළාත් ආණ්ඩුකාර ආණ්ඩුකාර සෙන්තිල් තොණ්ඩමන් යන මහත්වරුන් අතර විශේෂ සාකච්ඡාවක් අද විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේදී පැවැත්විණි.

ජපානයේ නිල සංචාරයක නිරත නැගෙනහිර පළාත් ආණ්ඩුකාර සෙන්තිල් තොණ්ඩමන් මහතා අද විදේශ කටයුතු නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය ෂුන්සුකේ ටකී හමුවී සාකච්ඡා පැවැත්වීය.

මෙම සාකච්ඡාවේදී දෙපාර්ශ්වයම ශ්‍රී ලංකාව සහ ජපානය අතර දිගුකාලීන මිත්‍රත්වය  පිළිබඳව සිහිපත් කළ අතර ඉදිරියේදී එම මිත්‍රත්වය ශක්තිමත් කර ගැනීම පිළිබඳවද සාකච්ඡා කළහ.

පළාත් ආණ්ඩුකාරවරයා ලෙස පළාතේ සංවර්ධනය සඳහා ගන්නා උත්සාහයට ජපන් රජය පූර්ණ සහයෝගය ලබා දෙන බවත්, ඔවුන්ගේ උත්සාහය ජපන් රජය අගය කරන බවත් ශුංසුකේ ටකේයි සෙන්තිල් ඩොන්ටමන් මහතා හමුවේ පැවසීය.

වත්මන් ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් රට තුළ ක්‍රියාත්මක වන ව්‍යාපෘති කාලෝචිත බවත් අයි.එම්.එෆ්. ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමේ වැඩසටහන්වලදී සහ මූල්‍ය පහසුකම් ලබාගැනීමට ශ්‍රී ලංකා ජනාධිපතිවරයාගේ මඟපෙන්වීම යටතේ ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන් කැපවීමෙන් කටයුතු කළ බවත් ශුංසුකේ ටකේයි මහතා මෙහිදී පෙන්වා දුන්නේය.

එසේම පසුගිය පෙබරවාරි මාසයේ පැවති නිදහස් දින උත්සවයට සහභාගී වීමට ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණි විදේශ කටයුතු නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය Shunsuke Takei වෙත ලබාදුන් උණුසුම් පිළිගැනීම පිළිබඳව ද ඔහු ආණ්ඩුකාරවරයා වෙත සිය ප්‍රසාදය හා කෘතඥතාව පළ කළේය.

ධීවර කර්මාන්තයට අදාළ කර්මාන්තය දියුණු කිරීමට ජපන් රජය දායක වී ඛනිජ සම්පත් ගවේෂණය කර එය ක්‍රියාත්මක කළ යුතු බව සෙන්තිල් තොණ්ඩමන් මහතා විදේශ කටයුතු නියෝජ්‍ය අමාත්‍යවරයාගෙන් ඉල්ලා සිටියේය. එම ඉල්ලීම පිළිගනිමින් Shunsuke Takei ධනාත්මක ප්‍රතිචාරයක් දැක්වූ අතර ඒ සඳහා ජපානයේ පූර්ණ සහයෝගය ලබා දෙන බවට පොරොන්දු විය.

ශ්‍රී ලංකාවේ නැගෙනහිර පළාතේ සහ කඳුකර ප්‍රදේශවල සංචාරක ව්‍යාපාරය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා ජපන් සංචාරකයින් සංඛ්‍යාව වැඩි කිරීමට පියවර ගන්නා ලෙස සෙන්තිල් තොණ්ඩමන් ඔහුගෙන් ඉල්ලා සිටි අතර, සංචාරක ව්‍යාපාරය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා ජපානය සිය පූර්ණ සහයෝගය ලබා දෙන බවට ෂුන්සුකේ ටකී ආණ්ඩුකාරවරයාට තවදුරටත් සහතික විය.