කෝවිඩ් මරණ වැළැක්වීමේ එකමුතුවෙන් ජනාධිපතිවරයාට සංදේශයක්

0
විද්‍යාත්මක පදනමක් මත නිපදවූ ප‍්‍රතිශක්තිය වර්ධනය කරන දේශීය ආහාර අතිරේක සදහා ඉඩක් දී ඩොලර් අර්බුදයට විසදුම් සොයමු – කෝවිඩ් මරණ වැළැක්වීමේ එකමුතුවෙන් ජනාධිපතිවරයාට සංදේශයක්

කොරෝනා වෛරසයට මුහුණදීම සදහා වන වැඩසටහන් ඉදිරියට ගෙන යන අතරවාරයේදී ජනතාවගේ ප‍්‍රතිශක්තීකරණය වර්ධනය කිරීම සදහා වන දේශීය විසදුම් වෙත යොමුවිය යුතු බවටත් ඒ හරහා විදේශ විනිමය අර්බුදයට විසදුම් සෙවිය යුතු බවටත් යෝජනා කරමින් කොවිඩ් මරණ වැළැක්වීමේ එකමුතුව විසින් ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා වෙත සංදේශයක් යොමු කරනු ලැබුවේය.

ප‍්‍රතිශක්තිකරණය වර්ධනය කිරීම සදහා වන දේශීය වශයෙන් වන ආහාර අතිරේකයන් තුළින් විදේශ වෙත ඇදී යන මුදල් ප‍්‍රමාණය සීමා කරගැනීමට හැකියාව ලැබෙනු ඇති බවත්, විදේශ සංචිත අර්බුදය විසදා ගැනීමේදී එය සුබදායී ලෙස බලපානු ඇති බවත්  එම සංදේශයේ සදහන් විය.

දේශිය හා බටහිර වෛද්‍යවරුන්, රසායන විද්‍යාඥයින් එක්ව විද්‍යාත්මක පදනමක් මත නිර්මාණය කළ මෙවැනි දේශීය විසදුම් මගින් රටේ ඩොලර් අර්බුදයට විසදුම් ලබාගැනීමට හැකියාවක් ලැබෙන බවද ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයට සන්දේශය භාරදීමෙන් පසුව මාධ්‍ය වෙත අදහස් දැක්වූ කොවිඩ් මරණ වැළැක්වීමේ එකමුතුවේ කමිටු සාමාජික වෛද්‍ය උදාර සම්පත් ගුණවර්ධන පැවසුවේය.

“මේ වන විට කෝවිඩ් නිසා විශාල පිරිසක් මිය ගොස් තිබෙනවා. මේ නිසා කෝවිඩ් මරණ වලක්වමු කියන සංවිධානය හදාගෙන හැට දහසකට වඩා වැඩි පිරිසකගේ ජීවිත ආරක්ෂා කරගැනීමට හැකියාව ලැබී තිබෙනවා. මේ වන විට රටේ ඩොලර් අර්බුදයක් තිබෙනවා. විදේශ විනිමය ගැටලුවක් තිබෙනවා. අපේ නිශ්පාදන ලෝකයට හදුන්වාදීම තුළින් ඩොලර් ප‍්‍රශ්ණය විසදීමට හැකියාව තිබෙනවා. මේක කියන්න තමයි අපි පැමිණියේ. මේ අවස්ථාවේදී ශ‍්‍රි ලංකාවේ තිබෙන ඩොලර් ප‍්‍රශ්ණය, විදේශ සංචිත ප‍්‍රශ්ණය විසදලා ලංකාවට අවශ්‍ය දේ කිරීමට අපිට හැකියාව තිබෙනවා. ඒ ගැන සංදේශයක් භාරදීමට තමයි පැමිණියේ. ඩොලර් ප‍්‍රශ්ණයට මධ්‍ය කාලීන හා දිගු කාලීන විසදුම් අවශ්‍යයි. කෝවිඩ් මරණ වැලැක්විමේ කමිටුවට ඒ සදහා දායකත්වය ලබාදිය හැකියි. විදේශ රටවල ඇති ඩොලර්, යුරෝ ගෙන්වීමට අවශ්‍ය කටයුතු කිරීමට අවශ්‍ය පාර කපලා දෙන්න. එතැන් සිට ලංකාවට ඩොලර් ගෙන්වීමේ ක‍්‍රමය නිර්මාණය කළ හැකිියි. “වෛද්‍ය උදාර සම්පත් ගුණවර්ධන පැවසුවේය.

දේශීය වශයෙන් නිපදවන ලද මේඝා ප‍්‍රයිමර් ඉන්ටේක් ප‍්‍රතිශක්තිය වර්ධනය කිරීමේ ආහාර අතිරේක ලබාගත් පුද්ගලයින් හැට දහසක පමණ ප‍්‍රතිශක්තිය වර්ධන කරගනිමින් කොරෝනා වෛරසයට සාර්ථකව මුහුණදී ඇති බවද ඔහු සදහන් කළේය. මේ නිසා දේශීය වශයෙන් වන ආහාර අතිරේක අපනයනය කිරීමට අවස්ථාව ලබාදෙන ලෙසත් ඒ හරහා රටට ඩොලර් ගෙන්වාගැනීමටද අවස්ථාව ලබාදෙන ලෙස ජනාධිපතිවරයාගෙන් ඉල්ලා සිටින බවද වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වූ වෛද්‍ය උදාර සම්පත් ගුණවර්ධන සදහන් කළේය.

කොවිඩ් මරණ වැලැක්විමේ එකමුතුව වෙනුවෙන් වෛද්‍ය උදාර සම්පත් ගුණවර්ධන මෙම සංදේශය ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයට බාරදුන් අතර කොවිඩ් මරණ වැළැක්වීමේ එකමුතුවේ කැදවුම්කරු චන්දන ජයලත් මහතාද මෙම අවස්ථාවට එක්ව සිටියේය.